Psychologie barev: Jak vybrat barvy pro každou místnost v bytě nebo domě

Barvy významně ovlivňují lidské vnímání a náladu více, než si to kdokoli uvědomuje. Volba barev, nejen pro domov, tak není jen otázkou estetiky, ale hraje důležitou roli i v psychickém rozpoložení a pohodě. Tento článek se zaměřuje na psychologii barev a tím, jak vybrat vhodné barvy pro každou místnost v bytě či domě.

Tento článek se zabývá následujícími tématy:

 • Světlé barvy evokují čistotu a zvětšují prostor
 • Výrazné barvy je potřeba doladit s tlumenými
 • 5 tipů, jak vybrat barvy
 • Vše je o individuálním vkusu

Světlé barvy evokují čistotu a zvětšují prostor

Nejdříve je nutné uvědomit si, že existují základní zásady o výběru barev. Bílá a světlé barvy jsou obvykle vnímány jako čisté, pozitivní a uklidňující. Tyto barvy pomáhají opticky zvětšit prostor a zpravidla dobře fungují i s jinými barvami v pokoji. Vzdušné barvy jako modrá a zelená jsou také obecně spojené s klidem a pohodou a pomáhají vytvořit pohodovou atmosféru.

Moderní malování bytu a pokojů – Praha a okolí >>

Výrazné barvy je potřeba doladit s tlumenými

Při výběru barev pro obývací pokoj sice lze zvolit dynamické barvy, jako je například blankytně modrá, ale následně je potřeba je kombinovat s neutrálními barvami, aby nedocházelo k přehlcení. Základním pravidlem je maximálně volit 3 základní barvy, nábytek ve všech třech barvách a k tomu jednu nebo dvě akcentové barvy.

Pro jídelnu můžete zvolit teplejší barvy, které budou vytvářet útulnou atmosféru. Pak je tu ložnice, kde by základní barva měla být světlá nebo pastelová. Bílá je také vhodná volba, neboť symbolizuje čistotu.

Při výběru barvy koupelny je také potřeba zvážit veškeré možnosti. Dobrou volbou jsou ty poutavé, ale uklidňující matné barvy, jako je jemně modrá nebo zelená.

Jednoduše řečeno, vždy je potřeba brát v úvahu psychologii barev. Pomáhá to při rozhodování, jaké barvy zvolit pro každou místnost. Nejdůležitější je, abyste se cítili, že jste ve svém domově v pohodlí a cítíte se dobře.

Další tipy:

 • Pokud si nejste jistí výběrem barev, můžete se poradit s odborníkem na design interiéru.
 • Existuje také mnoho online nástrojů, které vám pomohou s výběrem barev.
 • Mnoho obchodů s barvami nabízí bezplatné konzultace s designéry.

5 tipů jak vybrat barvy

Jak vybrat barvy pro každou místnost bytu nebo domu? Existuje tolik možností a je těžké se rozhodnout, co bude vypadat nejlépe a zároveň bude ladit s individuálním stylem a vkusem.

Zde je 5 tipů, které pomohou vybrat barvy při malování pokojů:

 1. Vzorníky barev: Vzorníky barev vám pomohou zúžit výběr a najít barvy, které se k sobě hodí. Mnoho obchodů s barvami nabízí vzorníky, které si můžete půjčit domů a vyzkoušet je na stěnách.
 2. Hledání inspirace: Mohou to být tištěné předlohy, obrazy, fotky a různé projekty. Internet nabízí nepřeberné množství inspirace.
 3. Optické dotváření: Je důležité myslet na velikost místnosti a na to, co v místnosti je. Pokud se jedná o malou místnost, vyhněte tmavým barvám, protože by ji mohly jen opticky zmenšit. Jakmile je místnost zbytečně velká, můžete si dovolit tmavší odstíny, protože mohou zvýšit pocit útulnosti.
 4. Experimentování: Neexistují žádná pevná pravidla pro výběr barev. Nebojte experimentovat a zkoušejte různé kombinace barev.
 5. Inspirace přírodou: Příroda je skvělým zdrojem inspirace pro výběr barev. Mohou to být barvy květin, stromů a oblohy.

To jsou tedy základní tipy, jak vybrat barvy pro každou místnost v domě nebo bytě. Všechny tyto tipy by vám měly pomoci se zorientovat v nabídce barev. Je to ryze na vašem osobním vkusu, jakou barvu zvolíte. Doporučuje se spojit tři až čtyři klíčové barevné odstíny a udělat si představu o odstínech, které se dobře hodí k odstínům nábytku, koberců a dalšího příslušenství.

Vše je o individuálním vkusu

Barvy ovlivňují vnímání a náladu, proto je důležité zvolit barvy, které se hodí k účelu a atmosféře, kterou je záměrem v dané místnosti vytvořit. Není třeba se bát experimentovat a zkoušet různé kombinace barev, dokud nenajdete tu pravou.